top of page

Виховний простір Ліцею № 9 імені Олега Ольжича

Коростишівської міської ради

 

Справжня сутність виховної роботи

полягає зовсім не у розмовах з дитиною,

не у безпосередньому впливі на дитину,

а в організації життя.

А. С. Макаренко

 

Виховна робота у Ліцеї № 9 ім. Олега Ольжича здійснюється відповідно до Конституції України, Законів України від 05 вересня 2017 року № 2145 «Про освіту», від 16 січня 2020 року № 463 «Про загальну середню освіту», від 26 квітня 2001 року № 2402 «Про охорону дитинства», від 07 грудня 2017 року № 2229 «Про запобігання та протидію домашньому насильству», від 18 грудня 2018 року № 2657 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», від 20 вересня  2011 року № 3739 «Про протидію торгівлі людьми», Постанов Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 року № 453 «Про затвердження Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року» та від 22 серпня 2018 року № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», наказів МОН України від 31.10.  2011 року № 1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», від 06 вересня 2000 року № 434 «Про затвердження Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти», від 22 травня 2018 року № 509 «Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України», від 02 жовтня 2018 року № 1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», від 28 грудня 2019 року № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», Програми «Нова українська школа» у поступі до цінностей» та базується на загальнолюдських цінностях.

Згідно зі статтею 15 закону України «Про повну загальну середню освіту» виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у закладах освіти. Єдність навчання, виховання і розвитку учнів забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу.

У виховній роботі керуємось такими власними програмами та реалізовуємо проєкт:

  • програма «Успішна молодь України»;

  • програма патріотичного виховання «Мій дім - моя країна»;

  • проєкт «Університет турботливих батьків».

Поведінка учнів регламентується правилами, якими передбачено певні вимоги. Вони знайшли відображення в Статуті ліцею та Правилах для учнів.

Парадигма виховання спрямована на формування системи моральних і естетичних цінностей людини, всебічний розвиток індивідуальності, створення внутрішньої потреби у самовдосконаленні, в основі якої лежать:

  • ідея самовизначення особистості (формування культури життєвого самовизначення людини);

  • ідея спрямування виховання на особистість (у центрі уваги – дитина, особистість, її індивідуальні нахили, інтереси, своєрідність характеру);

  • ідея спільної діяльності дітей і дорослих (тільки у творчому співробітництві з дорослими дитина має необхідне керівництво);

  • ідея колективної спрямованості (переосмислення принципу «виховання в колективі й через колектив»);

  • ідея добровільності (без власної доброї волі дітей не можуть бути втілені ніякі ідеї виховання).

Освітній процес у ліцеї є осередком педагогічної діяльності та розглядається як цілісна динамічна система. Провідною ідеєю є створення умов для творчої самореалізації особистості, соціальної інтеграції та засвоєння нею морально-етичних норм співжиття в людському суспільстві.

У ліцеї діють:

1. Актова зала

2. Центр позакласної роботи

3. Спортивний зал

4. Спортивний майданчик

5. Ком’ютерний клас

6. Бібліотека

7. Кабінет музики

Виховна робота будується на традиціях і звичаях українського народу, вивченні його історичної та культурної спадщини, формуванні в підростаючого покоління високої патріотичної свідомості, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків, поваги до державних символів України та здійснюється у відповідності до наступних ключових ліній:

  • ціннісне ставлення до себе;

  • ціннісне ставлення до родини, друзів, оточуючих;

  • ціннісне ставлення до суспільства й держави;

  • ціннісне ставлення до праці;

  • ціннісне ставлення до природи;

  • ціннісне ставлення до культури й мистецтва.

Із 2020-2021 н.р. проблемною темою ліцею з виховної роботи є «Формування ключових компетентностей та базових моральних цінностей особистості в контексті положень НУШ».

Велика увага приділяється підвищенню рівня правової та превентивної роботи.

Освітній процес у ліцеї логічно вибудовується через:

  • позаурочну інтелектуально-пізнавальну діяльність (олімпіади, МАН, конкурси, змагання, інтелектуальні марафони);

  • методичну роботу;

  • проведення тематичних періодів та предметних тижнів;

  • роботу класних керівників;

  • діяльність учнівського самоврядування «ЕВРІКА» (1-4 класи) та «ЛІДЕР» (5-11 класи);

  • випуск газети «SCHOOL дайджест»;

  • роботу з батьками;

  • роботу з громадськими організаціями, з установами культури й мистецтва, позашкільними закладами;

  • соціально-психологічний супровід освітнього процесу;

  • організацію додаткової освіти (діяльність гуртків, секцій);

  • шкільний контроль.

Позаурочна виховна робота включає в себе проведення традиційних масових заходів, предметних тижнів, інтелектуальних марафонів, конкурсів, концертів, флешмобів, квестів, родинних свят, спортивних змагань, екскурсій та відвідування театрів, музеїв, виставок.

Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи в ліцеї є проєктна діяльність, яка сплановано проводиться протягом року в класних колективах.

Змістовну роботу проводить педагогічний колектив в напрямку формування здорового способу життя дітей та молоді. Щорічно учні проходять медичний огляд. Оформляються карти здоров'я. З метою профілактики шкідливих звичок та протиправних дій протягом року проводяться бесіди, відеолекторії, конкурси на кращий плакат «Здоровим бути модно», виступи агітбригад, дні профілактики шкідливих звичок тощо. Стали традиційними уроки здоров'я до Всесвітнього дня боротьби з палінням, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, Всесвітнього дня здоров'я, Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням.

Традиційною є робота пришкільного табору як складової оздоровчої кампанії. У 2021 р. з 1 по 9 червня на базі ліцею працювали табір організованого дозвілля (7 днів по 2 години) та мовний табір «Space Camp». У таборі відпочивало більше 150 учнів. Кожного дня класи розміщували фотозвіти про проведені заходи на сторінці у Facebook та на сайті ліцею. 1 червня багато учнів ліцею взяло участь у різноманітних активностях на ігровій алеї в парку до Дня захисту дітей, які організували відділи та установи Коростишівської міської ради. Учителі організували цікаві екскурсії для дітей до лісу, міського парку, Коростишівського районного сектору ДСНС, на виставу в Житомирський академічний обласний театр ляльок, у музей «Становлення української нації» у Києві. Для вихованців табору БДТ проводив цікаві майстер-класи з виготовлення вітальних листівок, писанкарство, бісероплетіння, м’яка іграшка, театральний, паперопластика.

У мовному таборі майбутні астронавти зустрічалися з прибульцями, грали в ігри, робили маски, складали фотороботи та були юними інженерами – з підручних матеріалів конструювали кумедних прибульців, брали участь у цікавих вікторинах, вираховували свою вагу на різних планетах, «пролітали» на ракетах по астероїдному полю і малювали на космічну тематику.

Діяльність соціально-психологічної служби ліцею сприяє попередженню будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед дітей та учнівської молоді, формуванню небайдужого ставлення учнів до своїх однолітків та дорослих, усвідомленню необхідності невідкладного інформування педагогів про випадки домашнього насильства і конфліктів серед здобувачів освіти, що стали їм відомі. Протягом року психологом здійснюється психологічний супровід розвитку дитини, надається консультативна допомога всім учасникам освітнього процесу з питань навчання, виховання здобувачів освіти, особистісного та професійного розвитку. За потреби проводиться профілактична робота з батьками щодо недопущення негативних проявів поведінки дітей в учнівському колективі, проявів насильства в сім’ї.

У ліцеї створено банк даних про обдарованих дітей. Особливу увагу педагогічний колектив приділяє підтримці обдарованих дітей пільгових категорій. Такі діти залучаються до участі у позакласних та позашкільних заходах, участі у різноманітних конкурсах та змаганнях.

Проблема виховання вирішується шляхом об’єднання зусиль педагогічного колективу закладу, сім’ї й громадськості. Направляючу й координуючу роль у цьому процесі відіграють адміністрація ліцею й класні керівники.

Виховна діяльність класних керівників реалізується за чотирма напрямками:

  • під час освітнього процесу;

  • у позаурочній діяльності;

  • у позашкільній діяльності;

  • у роботі з батьками.

Ліцей, дружній до родини, веде постійний, зацікавлений діалог із батьками, адже батьки є найпершими й найважливішими союзниками у справі виховання дітей.

В освітній практиці закладу склалась така система роботи з батьками:

  • вивчення сім’ї;

  • інформування батьків;

  • всеобуч «Мудрість батьківської влади»;

  • консультування батьків;

  • спільна творча діяльність педагогів, батьків, учнів.

У ліцеї з метою створення сприятливих умов для забезпечення та реалізації раціональної, продуктивної, та вільно обраної зайнятості молоді, задоволення потреб учнівської молоді в професійному самовизначенні і творчій самореалізації на високому рівні проходила профорієнтаційна робота. Працівниками районного центру зайнятості проводяться заходи профорієнтаційного спрямування з учнями 9, 11 класів на теми: «Класифікація професій», «Формула «Хочу+можу+треба», «Про основні помилки при виборі професій». Учням 9-х, 11-го класів рекламують та презентують свої навчальні заклади викладачі Житомирського Державного університету імені І. Франка, Житомирського національного агроекологічного університету, Вищого професійного училища Житомирського державного технологічного університету та інші.

Важливе місце у виховній роботі займає бібліотека ліцею, яка забезпечує потреби освітнього процесу в усіх його ланках, надаючи цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями зі освітніх предметів, вивчення яких передбачають навчальні програми. 

У закладі створено безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу (цькування), в якому здійснюється мотивація до навчання та розвитку, панує атмосфера взаємоповаги до учнів та вчителів. Забезпечено дотримання вимог щодо охорони дитинства, протипожежних норм і правил, вимог техніки безпеки; а також дотримання санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів на період карантину.

Злагоджені дії педагогічного колективу, залучення батьків, представників наукової, творчої інтелігенції до виховного процесу роблять його результативним, сприяють вихованню поваги до закону, формуванню громадянської позиції у молодого покоління.

bottom of page